FOTO Marijke Willems

Het jy gehoor?

Só lyk die Safta-benoemings vir 2017

Die benoemings vir die South African Film & Television Awards (Saftas) is vandag bekend gemaak. 

Noem my Skollie, Neels van Jaarsveld, Christia Visser, Boekklub, Weg! Agterpaaie, Hotel, Karen Zoid, Alison en Nobody’s died laughing is van die groot name en produksies wat benoem is.

Meer as 400 produksiehuise het ingeskryf vir dié gesogte toekennings. Altesaam 258 inskrywings is gekies in die 89 kategorieë. Die toekennings vind 16-18 Maart by Sun City plaas.

Televisie

Beste TV-sepie of telenovela

High Rollers
Isibaya
The Road

Beste regie – TV-sepie of telenovela

High Rollers
Isibaya
The Road

Beste akteur – TV-sepie of telenovela

Anthony Coleman – High Rollers
Justin Strydom – High Rollers
Siyabonga Thwala – Isibaya

Beste aktrise – TV-sepie of telenovela

Tina Jaxa – Gold Diggers
Clementine Mosimane – Gold Diggers
Masasa Mbangeni – Scandal!

Suidooster-akteurs FOTO Donna Lewis

Suidooster-akteurs FOTO Donna Lewis

Gewildste TV-sepie

Isibaya
Zabalaza
The Road
Gold Digger
Isidingo
Generations, The Legacy
Uzalo
Ashes to Ashes
Rhythm City
Suidooster
Getroud met Rugby: Die Sepie
Ring of Lies
Greed and Desire
Binnelanders
High Rollers
7de Laan
Scandal!

bloedbroers

Beste TV-drama

Bloedbroers
Heist
Sober Companion

Beste regie – TV-drama

Bloedbroers
Heist
Sober Companion

FOTO: Verskaf

FOTO: Verskaf

Beste draaiboek – TV-drama

Die Boekklub
Fluitens
JAB

Beste akteur –TV-drama

Neels van Jaarsveld – Bloedbroers
Jerry Mofokeng – Heist
Trevor Gumbi – Sober Companion

Beste aktrise – TV-drama

Tiffany Barbuzano – Sober Companion
Brenda Ngxoli – Hustle
Linda Sokhulu – Sokhulu and Partners

Beste ondersteunende akteur – TV-drama

Chris van Niekerk – Die Boekklub
Tumisho Masha – Saints and Sinners
Warren Masemola – Heist

Beste ondersteunende aktrise – TV-drama

Jana Cilliers – Die Boekklub
Tina Jaxa – Isikizi
Samela Tyelbooi – It’s Complicated

Beste TV-komedie

Puppet Nation ZANews
Hotel 
Those Who Can’t

hotel

Beste akteur – TV-komedie

James Borthwick
Kagiso Lediga
Grant Swanby

Beste aktrise – TV-komedie

Sola Nombona
Hannah Barnard
Chantal Herman

Beste regie – TV-komedie

Hotel
Puppet Nation ZANews
Those Who Can’t

FOTO Marijke Willems

FOTO Marijke Willems

Beste geselsprogramaanbieder

Anele Mdoda – Real Talk with Anele
Bonnie Mbuli – Afternoon Express
Karen Zoid – Republiek van Zoid Afrika

Beste geselsprogram

Real Talk with Anele
Republiek van Zoid Afrika
The Chatroom

The Voice lees nou

Beste program in ’n internasionale formaat

Clash of the Choirs SA
The Great South African Bake Off
The Voice SA

Beste werklikheidsreeks

The Ultimate Braai Master
Vrydag 4 uur
Weg! Agterpaaie, Namibië

Beste speletjiesprogram

Musiek Roulette
Noot vir Noot
Point of Order

Film

Noem my skollie

Beste akteur – Vollengte film

Deon Lotz – Dis koue kos, Skat
Dan Jaques Mouton – Noem my Skollie
Garion Dowds – Shepherds and Butchers

Christia Visser

FOTO Leana Clunies-Ross

Beste aktrise – Vollengte film

Anel Alexander – Sink
Shoki Mokgape – Sink
Christia Visser – Tess

Modder en Bloed FOTO:  Jacques Loots

Modder en Bloed FOTO: Jacques Loots

Beste manlike byspeler – Vollengte film

Grant Swanby – Modder en Bloed
Abdurahgmaan Adams – Noem my Skollie
Deon Lotz – Shepherds and Butchers

Beste vroulike byspeler – Vollengte film

Hlubi Mboya – Dora’s Peace
Leleti Khumalo – Free State
Renate Stuurman – Happiness is a Four-Letter Word

fliek

Beste dokumentêr

Alison
Doc-U-Mentally
Nobody’s Died Laughing

Beste kortfilm

Konneksies
The Suit
Vryslag

Lees die volledige lys van benoemings HIER.